Districts & Commissioners Information Today is Tuesday, October 17th, 2017
Return to Florida Babe Ruth Home
 
District
State Location
Name
Address
Position         Phone Email Address
 
District 01
Northern Florida
Dale Westling
331 East Union Street
Jacksonville, FL 32202
Commissioner, District 01 904-571-7114 dalewestling@aol.com
District Counties:   East Duval, East Nassau, and East St. Johns
Leagues located within the District:   Atlantic Beach, Fernandina Beach, Ft. Caroline, Jacksonville Beach, Mayport and Ponte Vedra

District 02
Northern Florida
Wave Russak
12547 Magbury Lane
Jacksonville, FL 32258
Commissioner, District 02 904-759-1422
904-260-2427
wave24@bellsouth.net
District Counties:   Counties of Central, North, and South Duval, and West St. Johns
Leagues located within the District:   Christ the King, Hendricks, Julington Creek, MAA, MSA, San Jose, San Souci, Southside Youth, University Community, Villages

District 03
Northern Florida
Danny Haynes
730 Roland Lakes Drive
Jacksonville, Florida 32220
Commissioner, District 03 904-608-3369 dannydhaynes@yahoo.com
District Counties:   West Duval and West Nassau
Leagues located within the District:   Bryceville, Cisco Gardens, Dinsmore, Kooker Park, Lakeshore, Marietta Bullsbay, Murray Hill, Northside,Paxon, Sweetwater, West Duval, and Whitehouse

District 04
Northern Florida
Sam (Bo) Higginbotham
505 Jimbay Drive
Orange Park, Florida 32073
District 4 Commissioner, District 04 904-386-6493 samuel_Higginbotham@csx.com
District Counties:   Clay, Southwest Duval
Leagues located within the District:   Argyle, Clay County PAL, Fleming Island, Green Cove Springs, Maxville, Middleburg, Normandy, Oakleaf, Orange Park.

District 05
Northern Florida
Mike Harbert
17808 NW 282 Lane
Alachua, FL 32615
Commissioner, District 05 352-318-6665 mikeh@chw-inc.com
District Counties:   Alachua, Bradford, Levy, South Clay, and Putnam
Leagues located within the District:   Archer, Bradford County, Chiefland, City of Bronson, Gainesville, Hawthorne, Keystone, Lake Area, Melrose, Newberry, Palatka, Santa Fe, Waldo, West Putnam, and Williston,

District 06
Northern Florida
Jim Hudson
7916 216th Street
O'Brien, FL 32071
Commissioner, District 06 386-961-1025 fbrd6@live.com
District Counties:   Baker, Columbia, Dixie, Gilchrist, Hamilton, Jefferson, Lafayette, Madison, Suwannee, Taylor, Union, and Wakulla
Leagues located within the District:   Branford, Dixie County, Fort White, Gilchrist, Hamilton County, Jefferson County, Lafayette County, Lake City/Columbia County, Madison County, Suwannee, Taylor County, Union County, Wakulla County Babe Ruth, and Wakulla County Cal Ripken.

District 07
Northern Florida
Bob Harris
3536 Rosemont Ridge
Tallahassee, FL 32312
Commissioner, District 07 850-566-0408 bharris@lawfla.com
District Counties:   Franklin, Gadsden, Leon, and Liberty
Leagues located within the District:   Big Bend Babe Ruth, Tallahassee Babe Ruth, Levy Park, Myers Park

District 08
Northern Florida
Brock Poe
311 Mill Creek Drive
Southport, Florida 32409
Commissioner, District 08 850-774-4066 brockngina@comcast.net
District Counties:   Bay, Calhoun, Escambia, Gulf, Holmes, Jackson, Okaloosa, Santa Rosa, Walton, and Washington
Leagues located within the District:   Callaway, Panama City Hiland Park, R L Turner, Southport

District 09
Northern Florida
Barry Clymer
35 Biscayne Drive
Palm Coast, FL 32137
Commissioner, District 09 386-795-4384 barryclymer@hotmail.com
District Counties:   Flagler and Volusia
Leagues located within the District:   Daytona Beach, Flagler, Ormond Beach, Port Orange, Sanford, South Daytona, Southeast Volusia, West Volusia

District 10
Southern Florida
Roy Chapman
2916 Tangelwood Way
Sarasota, Florida 34239
District Commissioner, District 10 941-400-7981 rac25456@aol.com
District Counties:   Manatee, Sarasota, Pinellas
Leagues located within the District:   Burg Baseball,Fossil Park, Madeira Beach, Manatee, Northwest, Sarasota BR, Sarasota CR, Seminole, Pinellas Park

District 11
Southern Florida
Tom Ready
1029 NE 4th Street
Ocala Fl 34470
Commissioner, District 11 352-427-7733 tom@woodspfa.com
District Counties:   Citrus, Lake, Hernando, Marion, and Sumter
Leagues located within the District:   Belleview, East Marion, Leesburg, Mt. Dora, Ocala Babe Ruth, Ocala Carrigan, Ocala Highlands, Ocala Rotary, Sorrento, South Lake, Taveras, Citra Wrigley, and Umatilla.

District 12
Southern Florida
Joe Coluccio
751 Sybilwood Circle
Winter Springs, FL 32708
Commissioner, District 12 407-902-7164 ccoluc7917@aol.com
District Counties:   Brevard, Orange, Seminole and North Osceola
Leagues located within the District:   Altamonte Springs, Central Florida Bambino, College Park, East Orange, Hunters Creek, Kissimmee, Longwood, Oviedo, South Orlando, Winter Park, Winter Springs

District 13
Southern Florida
Javier Molina
4950 72nd Avenue North Suite B
Pinellas Park, Florida 33781
Commissioner, District 13 941-465-9119 javmolina@verizon.net
District Counties:   Hillsborough, Pasco
Leagues located within the District:   Citrus Park (Tampa), Lutz, North Tampa, North Tampa Sports, North Brandon, Bloomingdale, East Bay, Fishhawk

District 14
Southern Florida
Steve Ayersman
823 North Combee Road
Lakeland, FL 33801
Commissioner, District 14 863-399-2684 stevedist14@yahoo.com
District Counties:   Hardee, Highlands, South Osceola, and Polk
Leagues located within the District:   Auburndale, Dundee Ridge, Eagle Lake, Lakeland Highlands, Mid Florida Youth, South Lakeland, and Winter Haven

District 15
Southern Florida
Tony Stefanacci
3519 SE 5 Avenue
Cape Coral, Fl 33904
Commissioner, District 15 239-229-3383 tstef527@gmail.com
District Counties:   Charlotte, Collier, DeSoto, Glades, Hendry and Lee
Leagues located within the District:   Alva, Cape Coral, Clewiston, Naples, North Ft. Myers, Punta Gorda, and Sanibel.

District 16
Southern Florida
Mike Moore
1100 Cameo Circle
West Palm Beach, FL 33417
Commissioner, District 16 561-689-2994 granddaddy4090@gmail.com
District Counties:   Indian River, Martin, Okeechobee, Palm Beach, St. Lucie, Broward, Dade
Leagues located within the District:   Jupiter, Okeeheelee, Palm Beach Gardens, Phipps Park, Treasure Coast Athletic, West Boca, Miami, Weston.

District 17
Southern Florida
John Lucas
6316 Bird Dog Point
Tallahassee, Fl 32309
Commissioner, District 17 941-730-8951 floridababeruth@centurylink.net
District Counties:   Monroe
Leagues located within the District:   Key West Conchs